Nominations open for 2013 Exceptional Businesswomen

Celebration will be Tuesday, March 5 in Eagan

Nominations are being accepted for the  2013 Exceptional Businesswomen Award, which has been given by the Dakota County Tribune and Sun Thisweek since 2010.
EB logo
To nominate a woman who has distinguished herself in her business and community efforts and who works in Dakota County, look for the Exceptional Businesswomen Award link on the right side of the webpage.

The nomination will include your name, contact information, the name of the woman being nominated, reasons why she should receive the award and her past accomplishments. Nominations also can be emailed to tad.johnson@ecm-inc.com or mailed to 15322 Galaxie Avenue, Suite 219, Apple Valley, MN 55124.

The deadline for submitting a nomination is Jan. 11.

Nominations will be reviewed by a panel of judges from the Dakota County Tribune, Sun Thisweek and the Dakota County Technical College Foundation.

The newspaper and the foundation are organizing the recognition program, which will include a special print edition of the Tribune profiling the winners and an awards breakfast Tuesday, March 5, at Lost Spur Event Center and Golf Course in Eagan.

The event, which has previously been held in Lakeville, Apple Valley and Burnsville, will include a guest speaker and a chance to meet past and present Exceptional Businesswomen.

Information about event registration will be in a future story along with the announcement of this year’s featured speaker.

Sponsorship packages are available by calling Mike Jetchick at (952) 894-1111.

Past winners of the Exceptional Businesswomen award have been:

Class of 2012: Sunny Bhakta, Comfort Inn and Budget Host Inn; Connie Braziel, Minnesota Zoo; Jamie Dahlen, Holiday Inn and Best Western Premier Nicollet Inn; Michele Engdahl, Thomson Reuters; Carrie Guarrero, Cornerstone Mortgage Company; Chris Holtan, Lancet Software; Peggy Johnson, Dakota Electric; Sheila Longie, Shred Right; Sona Mehring, CaringBridge; Terri Shepherd, Xact Resources Inc.; and Theresa Wise, Delta Airlines.

Class of 2011: Mary Ajax, 360 Communities; Jan Beeson, Lily Wellness Inc.; Cheryl Caponi, Caponi Art Park and Learning Center; Jennifer Eisenhuth, Dr. Jennifer Eisenhuth Orthodontics; Elaine Grundhauser, One 2 One Marketing Inc.; JuliAnne Jonker, Jonker Portrait Gallery; Nicole Nogosek, Double N Equestrian Center; Wanda Oland, Rascal’s Apple Valley Bar & Grill; Nancy Quinnell, Hollstadt & Associates; Barbara Toombs, First State Bank of Rosemount; Janie Tutewohl, Janie’s Home Team and Market on Oak; Denise Vogt; Twin Cities Ballet & Ballet Royale MN; and Linda Young, Lucky’s 13 Pub.

Class of 2010: LaDonna Boyd, Dakota Electric; Marie DeNicola; Mainstream Boutique; Jackie Fritz, Sterling State Bank; Holly Hewitt, Holly’s Centre Stage Dance; Rachel Hollstadt, Hollstadt and Associates; Kathy Klang, Cummings, Keegan and Co.; Beth Krehbiel; Fairview Ridges Hospital; Doris LaMott Hoel, Chateau Lamothe; Maggie Linvill, Linvill Properties; Annette Marquez, The Perfect Occasion; Amy Mayer, BI Consulting Group; Darlene Miller, Permac Industries; Deb Thomas, Partners in Excellence; Julia Thompson, TAGS Gymnastics; and Janelle Waldock, Blue Cross Blue Shield.

Tad Johnson can be reached at tad.johnson@ecm-inc.com or facebook.com/sunthisweek.

up arrow